Enter Keyword here..

And press enter.
?>

Potenciace – příprava homeopatického léku

Předem bych chtěl říci, že homeopatické léky se připravují postupným ředěním a protřepáváním / naboucháním. Proces začíná od tzv. matečné tinktury, což je roztok vzniklý macerací většinou organického materiálu v alkoholu. Matečná tinktura ještě není potencovaná ani ředěná, to jsou až následné stupně. V případě ve vodě a alkoholu nerozpustných substancí, např. kovů, jsou prvé tři kroky ředění nahrazeny roztíráním s čistým cukrem, kdy se dodržuje poměr 1:100. Tak se děje do potence C3, pak je prášek rozpuštěn v poměru 1:100 v alkoholu a dále se pokračuje ředěním roztoku.

Tento proces se označuje jako potenciace a uděluje roztoku homeopatika vlastnost, kterou z nedostatku lepší terminologie nazýváme “dynamická síla”. Faktem je, že i v dvojitě slepých pokusech (kde ani zkoušející ani podávající neví zda podává účinnou látku nebo placebo), se ukazuje odlišný účinek dle stupně dynamizace. Homeopatické léky mají většinou kapalnou (s alkoholem) nebo pevnou formu, což je cukr napuštěný tímto alkoholovým roztokem.

Existují tři škály potencování odlišné podle jednotlivých kroků: decimální (jednotlivý krok ředění 1:10), centesimální ředěný v krocích po 1:100 a LM neboli Q potence, kde ředění postupují po krocích 1: 50 000. Tak se liší např. léky v potencích D5, C5 a LM5.

Proces přípravy ilustruje přiložené video od tradičního výrobce Helios Homeopathy London.